Jak przekonać rodziców, że dziecko będzie w przedszkolu bezpieczne? Oto pytanie, jakie często zadają sobie nauczyciele. Również w naszym przedszkolu zastanawialiśmy się , jak zmniejszyć smutek małego dziecka, przestraszonego i nie do końca rozumiejącego, dlaczego musi zostać samo. Jak pomóc rodzicom, zdającym najtrudniejszy w ich życiu egzamin pozostawienia własnego dziecka pod opieką obcych osób. Efekty zależy z jednej strony od atrakcyjności propozycji przedszkola, z drugiej od chęci pomocy własnemu dziecku.

We wrześniu proponujemy rodzicom następujące możliwości złagodzenia progu przedszkolnego:

• regulowanie pobytu dziecka w przedszkolu,
  • wcześniejsze załatwianie formalności związanych z przyjęciem dziecka,
  • pracę w pełnej obsadzie kadrowej w ciągu pierwszych dni,
  • uczęszczanie rodzeństwa do jednej grupy,
  • uczestnictwo rodziców w zabawach w ogrodzie lub sali,
  • wydzielenie kącików ciszy w sali,
  • ścisła współpraca z nauczycielką, okazywanie zaufania do pracowników przedszkola.

Rodzice wchodząc do nas przedszkola- powinni:

• Włożyć sukna na buty , żeby nie brudzić podłóg
  • Mogą bawić się z dziećmi ( nie tylko swoimi )
  • Mogą zostać dłużej Mogą współprowadzić zajęcia programowe z nauczycielem lub służyć mu radą w sprawach w których są specjalistami

Rady dla rodziców

• Nie przeciągaj pożegnania w szatni; pomóż dziecku się rozebrać, pocałuj je i wyjdź,
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli to choć raz zrobisz , będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić;
  • Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola, to cos dostaniesz; kiedy będziesz odbierać dziecko , możesz dać mu maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania; Kontroluj się, co mówisz. Zamiast powiedzieć : już możemy wracać do domu, powiedz: teraz możemy iść do domu. To niby niewielka różnica , a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk;
  • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres;
  • Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tato, rozstania z tata są mniej bolesne;
  • Pamiętaj: żegnaj się i witaj swoje dziecko zawsze uśmiechnięta.

Nasz dzień w przedszkolu

• 6.30- 8.30 – witamy się , rozmawiamy, rysujemy , bawimy się klockami i innymi zabawkami, śpiewamy , oglądamy książeczki.
  • 8.30 – 9.00 – jemy I śniadanie ( lepiej się nie spóźniać , niezdrowo jeść chłodne posiłki i smutno samemu siedzieć przy stoliku)
  • 9.00 – 10.00 – uczestniczymy w zajęciach i zabawach planowanych i proponowanych przez nauczyciela.
  • 10.00 – 11.30 – wychodzimy na spacer lub bawimy się w ogrodzie
  • 11.30 – 12.00 – jemy II śniadanie
  • 12.00- 13.15 – odpoczywamy
  • 13.45 – 14.15 – obiad

od godz.14.30 możemy iść do domu Jutro znów się spotykamy! Do zobaczenia.