Czy Twojemu dziecku zdarza się bawić tabletem? Dajesz mu czasem pograć na smartfonie? A może ogląda często bajki w telewizji? Jeśli tak to ważne, abyś wiedział czym grozi używanie tabletów, smartfonów, laptopów przez dzieci.
Jak się okazuje, używanie urządzeń multimedialnych przez dzieci może mieć negatywne skutki dla ich zdrowia i rozwoju, a w szczególności rozwoju ich mózgu. Jaki dokładnie wpływ na rozwój dziecka ma używanie smartfona, tableta?
W pierwszych latach życia mózg człowieka rozwija się najintensywniej. Do rozwoju dziecko potrzebuje jak największego doświadczania otoczenia wszystkimi zmysłami – potrzebuje zobaczyć to, co go otacza, potrzebuje poczuć unoszące się w powietrzu zapachy, potrzebuje usłyszeć dźwięki, które go otaczają, potrzebuje namacalnie poznać i dotknąć to, co znajduje się wokół niego.
Mózg dziecka potrzebuje również intensywnych doświadczeń z innymi osobami. Ani telewizja, ani laptop, ani smartfon czy tablet nie zastąpią kontaktów z opiekunami czy innymi dziećmi, wspólnej zabawy, wspólnego czytania książek i innych doświadczeń, dzięki którym dzieci uczą się otaczającego je świata. To właśnie bezpośrednie relacje z drugim człowiekiem, z rówieśnikami uczą współdziałania, tolerancji, szacunku, kompromisów, konstruktywnego rozwiązywania trudności. Urządzenia elektroniczne tego nie zastąpią.
Obecnie dzieci charakteryzuje nadreaktywność – bo ciągle coś miga, obrazki szybko się zmieniają, trzeba coś naciskać, przesuwać.
Ten nadmiar bodźców powoduje, że nasze dzieci są, m.in.:
– bardziej nerwowe,
– nie radzą sobie ze stresem,
– mają problemy z umiejętnościami społecznymi,
– z budowaniem więzi,
– pogarsza się wzrok,
– mają trudności z wymawianiem słów i budowaniem zdań,
– kłopoty z koncentracją uwagi,
– są mniej pomysłowe i kreatywne,
– a także słabną ich możliwości motoryczne i umiejętności ruchowe.
Bardzo ważne jest, aby maluch umiał sobie poradzić z tzw. „nudą”, ponieważ jest ona matką pomysłowości i kreatywności. Pozwolenie dziecku na korzystanie ze smartfona czy telewizji zabiera tę własną inwencję twórczą i nie rozwija wyobraźni.
Kilka wskazówek – kiedy i jak udostępniać dzieciom urządzenia multimedialne?
-
Należy zapewnić dzieciom dostęp jedynie do bezpiecznych i pożytecznych treści, dostosowanych do ich wieku.
-
Dzieci nie powinny korzystać z urządzeń mobilnych codziennie.
-
Dobrym pomysłem jest ustalenie dnia lub dni, np. weekendu bez urządzeń ekranowych.
-
Warto, żeby jednorazowo dzieci nie korzystały z urządzeń mobilnych dłużej niż 15-20 minut.
-
Nie należy udostępniać urządzeń mobilnych dzieciom przed snem. Promieniowanie emitowane przez monitory tabletów i smartfonów źle wpływa na zasypianie i jakość snu.
-
Nie należy traktować korzystania z urządzeń mobilnych jako nagrody, a zakazu ich używania jako konsekwencji. Podnosi to w oczach dzieci atrakcyjność tych urządzeń i wzmacnia przywiązanie do nich.
-
Nie należy również używać urządzeń mobilnych do motywowania dziecka do jedzenia czy treningu czystości.
Opracowała:
psycholog – Martyna Jarosz
Czytaj więcej:
https://dziecisawazne.pl/korzystanie-urzadzen-elektronicznych-wplyw-rozwoj-dziecka-jesper-juul/
https://mamadu.pl/127813,nie-spodziewalas-sie-tego-oto-co-smartfon-robi-z-mozgiem-twojego-dziecka
https://zdrowyprzedszkolak.pl/wychowanie/465/wplyw-komputerow-i-tabletow-na-rozwoj-dzieci.html
Najnowsze komentarze