Każdy z Nas, od czasu do czasu, chciałby poczuć się dzieckiem….Czemu nie…
Oto kilka propozycji zabaw, które mogą umilić wolny czas i pobudzić do działania —>nie tylko dzieci:)
DZIŚ TROCHĘ KLASYCZNYCH ZABAW W DOMU I COŚ NOWEGO NA ZEWNĄTRZ:)
I ZABAWA W DOMU
a) KLASYCZNE CIEPŁO/ZIMNO
Jest to prosta zabawa polegająca na schowaniu jakiegoś przedmiotu przez uczestników zabawy. Jedna z osób, która na ten czas musiała opuścić miejsce wraca i po podpowiedziach osób, zaangażowanych w zabawę, szuka danego przedmiotu. Poopowiadamy mówiąc „ciepło”, jeśli znajduje się blisko przedmiotu lub „zimno”, jeśli jest daleko od przedmiotu. Jeśli zaś uczestnik jest bardzo blisko, wówczas uczestnicy krzyczą „gorąco”, a gdy za daleko, krzyczą „mróz”. Gdy przedmiot zostaje znaleziony, zabawę od początku rozpoczyna kolejna osoba.
!Ważne!: Ważne by ustalić z dzieckiem jaki przedmiot będzie chowany.
Gdzie można ten przedmiot chować np. tylko w tym pokoju
Ustalić co oznaczają hasło „ Zimno” – daleko od schowanego przedmiotu,
„ Ciepło”- bliżej, „ Gorąco”- bardzo blisko
Dla utrudnienia możemy hasła ustalić w języku angielskim:)
b) ZABAWA W GŁUCHY TELEFON
Zabawa w głuchy telefon sprawia dużą przyjemność zwłaszcza starszym dzieciom. Zabawa ta jest atrakcyjniejsza, im więcej osób bierze w niej udział. Uczestnicy siadają koło siebie, a pierwsze dziecko mówi jedno słowo, które zostaje przekazane przez kolejnego uczestnika, aż do ostatniej osoby, która mówi dane słowo głośno. Jeśli powtórzy dobrze, a słowo będzie się zgadzało, przechodzi na początek telefonu i to ono wymyśla kolejne słowo. Zabawa ta może trwać właściwie bez końca dopóki nie znudzi się dzieciom.
!Ważne!
Ustalamy wcześniej kategorie słowa, które będzie przekazywane w głuchym telefonie np. zwierzę, owoc
Starsze dzieci mogą wymyślać słowo rozpoczynające się na konkretną głoskę
Można przekazywać całe zdanie:)
II NA ZEWNĄTRZ
a) ZABAWA „BIEG PO BUTY”
Będzie potrzebne papierowe, duże pudło lub kosz na bieliznę. W zabawie biorą udział dwie drużyny (co najmniej po dwóch graczy w każdej)
Należy wyznaczyć linię startu i odcinek do przebiegnięcia – na jego końcu ustawić pudełka (po jednym na drużynę). Miejsce zabawy musi być na tyle bezpieczne, by można było biegać na bosaka.
Pierwszy gracz z drużyny biegnie do pudełka, zdejmuje buty i wkłada je do niego. Następnie biegnie z powrotem. Dotyka ręką kolegi i ten rusza… Kiedy już cały zespół jest bez butów, gracze po kolei biegną do pudełka, zakładają buty i wracają biegiem. Pierwszy zespół z butami na nogach – wygrywa.
b) Eko-Kręgle
Butelki (typu PET) napełniamy zabarwioną farbkami na różne kolory wodą. Ilość wody w butelce jest uzależniona od ciężaru i wielkości piłki czym lżejsza piłka, tym mniej wody w butelce. Tak powstałe kręgle rozstawiamy na przygotowanym torze i rozpoczynam grę.Każdy z zawodnik ma dwa rzuty w każdej rundzie i zdobywa tyle punktów, ile kręgli przewrócił. Wygra ten, który na koniec gry zdobył największą liczbę sumy punktów ze wszystkich rozegranych rund.
Miłej zabawy:)
Autor: Katarzyna Jaszczyszyn
Najnowsze komentarze